Chaos
120×100 cm, olej na płótnie, 2024
Obraz był częścią wystawy Krzyżówka w Suline Gallery w ramach festiwalu FRINGE Warszawa, 26/09-29/09/2024
Artyści: Zuzanna Skrętek, Marek Ruszczyński, Sara Ilia, Wiktor Gałka, Marta Bystroń, Michał Ostrowski, Zuzanna Grochowska, Zuzanna Woińska
Krzyżówkę rozwiązywał każdy, przynajmniej raz w życiu. Jest to jedna z tych zabaw intelektualnych, której zasady są jasne i zrozumiałe, jednak odpowiedzi nie zawsze są jednoznaczne. Artyści wybrani do wystawy, reprezentują odmienne postawy twórcze, jak i posługują się różnymi językami wypowiedzi, a każde z nich musiało zmierzyć się z wylosowaną przez siebie podpowiedzią (jak w krzyżówce), aby odgadnąć hasło i dać na nie wizualną odpowiedź. Hasła łączy motyw wspólny — są odniesieniem do problematyki niepokoju, jak również zahaczają o pojęcia z zakresu alchemii czy wierzeń i kultury Słowian oraz zostały wybrane na podstawie książki prof. Jerzego Bralczyka Strach się bać. Słowa mają prowokować do refleksji nad wyglądem współczesnej rzeczywistości i jej odbiciem w sztuce. W tej słowno-wizualnej grze, artyści sięgają do źródeł opisujących zjawiska, wierzenia, nastroje i postaci, które znane są od wieków, rozpracowując je na nowe przedstawienia, wedle własnej intuicji i wyobraźni. Należy zaznaczyć, że nie jest to proces prosty, jakby się mogło wydawać, a wylosowane hasła, mogą popchnąć twórców w nieznane dotychczas rejony. Ten zabieg wejścia w nowy świat, podobnie jak wiele innych, niecodziennych doświadczeń, wywołuje wspomniany niepokój, a jednocześnie daje nadzieję na zmianę i nadejście lepszego. A może to tylko pozorne wrażenie? Dowiedzmy się wspólnie, rozwiązując krzyżówkę.
– kuratorka Zuzanna Grochowska
Projekt Krzyżówka jest częścią FRINGE Warszawa 2024. Społeczność FRINGE działa w niezależnych przestrzeniach, pop-upach oraz skupia projekty powstałe w małych społecznościach artystycznych. Tegoroczna edycja FRINGE Warszawa została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Instytucje wspierające: Staromiejski Dom Kultury, Instytut Adama Mickiewicza
Partnerzy medialni: Bęc Zmiana, Magazyn KMAG, Magazyn MINT, Magazyn MOST, Magazyn SZUM