Życie ponad stan

62x31x59 cm, gips, żywica, marmur, 2022

W pracach Zuzanny Grochowskiej materia jest nośnikiem ukrytych treści. W rzeźbie „Życie ponad stan” jest nie inaczej. Obiekt wykonany jest z trzech materiałów: gipsu, żywicy i marmuru. Każdy z nich nosi ładunek skojarzeń wywodzących się z tradycji oraz historii sztuki. Zuzanna stworzyła z nich całość, która jest oparta na uzupełnianiu się oraz kontraście.

Gips bywa często postrzegany jako materiał mało szlachetny oraz podatny na zniszczenia. Jest trzonem pracy wtopionym w żywiczny fundament. Żywica jako nowoczesny i plastyczny materiał rzeźbiarski w tej pracy przywodzi skojarzenia z cielesnością, doczesnością i tym co ulotne, syntetyczne.Mały obelisk, niemalże przykryty i znikający przy rozłożystej „upadającą” żywicznej formie, jest wykonany z białego marmuru. To kamień najbardziej szlachetny w sztuce rzeźbiarskiej, niosący ze sobą skojarzenia z kunsztem wielkich mistrzów. Marmurowy mały element dzięki swojej obłości doskonale wpasowuje się do zaciśniętej dłoni i powiela ideę obiektów nad którymi obecnie pracuje artystka – tzw. przenośnych rzeźb do ręki.

Cała kompozycja prezentuje fizyczne wyobrażenie życie ponad stanem, które łączy się bezpośrednio z dobrami materialnymi: przywiązaniem do ich posiadania oraz statusu, jaki gwarantują one społecznie. Rzeźba jest przypomnieniem, iż materia potrafi prowadzić do zguby umysłu.

 Małgorzata Latos